آموزش

بیشتر بدانید

ساختار سوکت زدن کابل های شبکه در کلاس های A و B

آموزش ساختار سوکت زدن کابل های شبکه در کلاس های A و B

۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۰۹:۲۱:۵۸

كلاس A يا B
به طور کلي دو نوع کابل در شبکه هاي کامپيوتري استفاده ميشود نوع اول کابلي است که براي ارتباط سوئيچ به روتر ، سوئيچ به کامپيوتر ، هاب به کامپيوتر به کار ميرود که به اين نوع کابل مستقيم يا Straight گويند. نوع دوم کابلي است که براي ارتباط دو پايانه مانند سوئيچ به سوئيچ ، سوئيچ به هاب ، هاب به هاب ، روتر به روتر ، کامپيوتر به کامپيوتر و روتر به کامپيوتر به کار ميرود که به اين نوع کابل Cross گويند
سوکت زدن سر کابل ها بايد ترتيب خاصي را در نظر گرفت که دو ترتيب رنگ استانداردهاي T-568A و T-568B شناخته مي شوند . اگر چه استفاده از ترتيب رنگهاي ديگر ممکن است درست جواب دهد اما به طور يقين خالي از اشکال نخواهد بود و شما را در عمل دچار نقص و کاستي هايي خواهد کرد به خصوص در سرعت واقعي شبکه. در زير ترتيب رنگ در T-568Aو T-568B و همينطور نحوه سوکت زني با شکل نمايش داده شده است.
نحوه ساخت کابل Straight با استفاده از رنگ بندي T-568A و T-568B
نحوه رنگ بندي براي ساخت يک کابل Cross :
نحوه رنگ بندي براي ساخت کابل 8-pin براي راديوهاي WiLan :
کیف ابزار شبکه
یک کیف ابزار شبکه بایستی دارای وسایل زیر باشد:
آچار پرس شبکه
کابل لخت کن
آچار پانچ
تستر شبکه
تستر های شبکه
این نوع تسترها فقط برای پی بردن به وجود قطعی در لینک های شبکه محلی استفاده می شوند. برخی از این تسترها علاوه بر تست اتصالات Rj-45 ،اتصالات BNC ، تلفن ، USB و PS/2 را نیز چک می کنند. این تسترها به دو قسمت مرکزی و ریموت تقسیم می شوند، که ریموت در انتهای کابل و قسمت مرکزی در ابتدای آن وصل شده و عمل تست را انجام میدهند. اکثر این تسترها با باطری 9 ولتی کتابی تغدیه میشوند.
نکته:
1) هنگام تست با تسترها باید مطمئن شد که دو سر لینک به تستر متصل باشد و به کارت شبکه یا سوئیچ در حال کار وصل نباشد در غیر اینصورت ممکن است به تستر صدمه وارد شود.
2) بایستی در تسترها از باطری با کیفیت و شارژ مناسب استفاده نمود زیرا در غیر اینصورت ممکن است تمام چراغهای LED آن در هنگام تست روشن نشوند.
تستر های حرفه ای
دستگاههای تست حرفه ای شبکه که معروفترین آنها ساخت Fluke هستند، می توانند تمام مشخصات کابل شبکه (متراژ، مکان قطعی و...) و همچنین ایرادی که در یک شبکه محلی وجود داشته باشد را تست کند.
قیمت این تسترها بسیار بالا است و برای تست های پچ کورد مسی و لینک های فیبر نوری نیز ماژولهای خاصی به آن افزوده می گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید