آموزش

بیشتر بدانید

آموزش نصب و راه اندازی دوربین های اسپید دام

آموزش آموزش نصب و راه اندازی دوربین های اسپید دام

۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۱۰:۲۶:۲۰

در این پست نحوه نصب و راه اندازی دوربین های گردان گردآوری شده که امیدواریم برایتان مفید باشد

آموزش نصب دوربینهای گردان (دام متحرک)

این دوربین‌ها از گران‌ترین نوع دوربین‌ها می‌باشند كه برای نظارت در سطح مدیریتی و در محدوده 360 درجه برای فضاهای سرپوشیده بدون كاور محافظ و برای فضاهای سرباز با كاور ویژه با درجه IP67 استفاده می‌گردد. جهت كسب اطلاعات بیشتر در مورد مفهوم درجه حفاظت IP در كاور دوربین به مجله شماره یك سیستم‌های حفاظتی مراجعه نمایید.
 

این دوربین‌ها در بین تولیدكنندگان مختلف با لغات مختلف نام‌گذاری می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره كرد.

Fast Dome

Speed Dome

Smart Dome

این دوربین‌ها علاوه بر امكان گردش افقی به صورت بی‌پایان توانایی حركت عمودی 90 درجه و در بعضی انواع 180 درجه را با قدرت زوم حداكثر تا 36X تركیب كرده‌اند. كنترل دوربین برای حركت به چپ و راست، بالا و پایین و زوم به داخل و خارج از طریق یك كابل زوج مارپیچ (سیم تلفن) انجام می‌شود. به عبارت دیگر بر خلاف دوربین‌های PTZمعمولی كه برای هر فرمان نیاز به یك سیم دارند این دستگاه دارای یك تله متری رسیور توكار می‌باشد كه امكان می‌دهد سرعت نصب بسیار بالا رود. مراحل  لازم برای نصب این نوع دوربین را می‌توان به صورت زیر بررسی كنیم.
 

1-ملاحظات مربوط به محل نصب

2-نصب مكانیكی

3-اتصال كابل‌ها

4-تنظیم كنترلر

5-تنظیم دوربین (ست‌آپ)

 

قبل از توضیح مراحل فوق در نظر می‌گیریم كه شما نكات لازم در مورد انتخاب محل دوربین جهت تامین نیازهای كارفرما را در نظر گرفته‌اید.

1-ملاحظات مربوط به محل نصب

الف- دوربین را در محلی نصب كنید كه توانایی تحمل تا 4 برابر وزن دوربین را داشته باشد.

ب- دوربین را به محلی نصب نمایید كه در آن ارتعاشات مكانیكی وجود نداشته باشد.
 

ج- در صورت نصب دوربین در فضای سرباز و بر روی دكل حتماً از برق‌گیر بالای دوربین استفاده نمایید. توجه داشته باشید كه رعد و برق دارای انرژی فوق‌العاده زیادی است لذا حداقل دو متر بین نوك برق‌گیر و دوربین فاصله در نظر بگیرید.

در صورتی كه ورودی برق دوربین دارای سه ترمینال است معمولاً از ترمینال وسطی استفاده نمی‌شود.
 

انتخاب ترانس 24VAC
 

ترانس‌های 24VAC در توان‌های مختف ارائه می‌شوند در رابطه با انتخاب ترانس به سه نكته زیر توجه داشته باشید.

1-برای محاسبه توان یا جریان مصرفی هم مصرف دوربین و هم كاور را در نظر داشته باشید و آن دو را با هم جمع كنید.
 

2-ترانسی را انتخاب كنید كه توان جریان دهی آن 50% تا 100% از جریان مصرفی مجموعه كاور و دوربین بیشتر باشد.


 

3-بسیاری از ترانس‌های ایرانی موجود در بازار به دلیل عدم محاسبه صحیح در حالت بدون بار ولتاژی بسیار بالاتر دارند یعنی یك ترانس 24VAC در حالت بی‌بار ممكن است36V داشته باشد اما هنگام كشیدن جریان این ولتاژ كاهش می‌یابد این مسئله برای دوربین بسیار مضر می‌باشد لذا ترانسی را استفاده نمایید كه ولتاژ در حالت بدون بار آن با ولتاژ آن در بار كامل تفاوت زیادی نداشته باشد. ترانس‌هایی كه در بخش شاپ مجله معرفی می‌شوند از لحاظ كیفیت تایید شده می‌باشند شما می‌توانید با اطمینان از این ترانس‌ها استفاده نمایید.
 

2-3 سیم داده دوربین
 

الف- نوع سیم
 

معمولاً برای كنترل دوربین از یك زوج سیم به هم تابیده استفاده می‌شود این زوج سیم فرامین حركت به چپ و راست، ‌بالا و پایین، زوم به جلو و عقب، تحریك خروجی‌ها را انتقال می‌دهد.

 

برای اتصال كابل دیتای دوربین حتماً از كابل STP (كابل شبكه با روكش شیلد)‌ استفاده كنید.


 

نمره هر رشته سیم باید از 0.33mm2 بیشتر باشد.توصیه می‌شود از سیم نمره 0.4 استفاده نمایید.
 

به خاطر داشته باشید كه شیلد كابل داده را فقط از یك طرف (معمولاً سمت سیستم مركزی) به ارت وصل نمایید در غیر اینصورت اختلاف در ولتاژ ارت دو سر سیم باعث ایجاد یك جریان حلقه‌ای در سیم می‌شود كه خود به ایجاد نویز كمك می كند.جهت كسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مجله شماره یك سیستم‌های حفاظتی مراجعه نمایید.

طول كابل دیتا نباید بیشتر از 1200 متر باشد.

ب- پروتكل نوع ارتباط
 

معمولاً برای كنترل دوربین از پروتكل RS485 هاف دوپلكس استفاده می‌شود در صورتی كه دستگاه كنترل كننده دوربین كامپیوتر ‌باشد یا این پروتكل را پشتیبانی نكند. از یك قطعه سخت‌افزاری به عنوان مبدل برای تغییر آن استفاده نمایید. (مبدل RS232 بهRS485)
 

توضیح: ارتباط هاف دوپلكس به معنی یك طرفه بودن ارتباط است و دوربین فقط گیرنده داده می‌باشد. اما در ارتباط فول دوپلكس یا RS422A دوربین هم اطلاعات را دریافت و هم ارسال می‌كند. در روش اول تنها از یك زوج سیم استفاده می‌شود كه از آنها باData(+) و Data(-) نام برده می‌شود. در این حالت دقت داشته باشید كه سیم‌ها را باید به ورودی‌های + و - ترمینال TXD دوربین متصل نمایید.

در روش دوم كه پروتكل دو طرفه می‌باشد از دو زوج سیم یك زوج برای TXD (+ و -)‌ و دیگری RXD (+ و -) استفاده می‌شود. سیم‌ها را باید به ترمینال‌هایی كه با همین علائم مشخص شده است متصل نمایید.


 

ج-كنترل چند دوربین با یك زوج سیم

شما می‌توانید چندین دوربین دام متحرك را تنها با یك زوج سیم كنترل نمایید ( روش سری یا باس)‌ یا می‌توانید برای هر كدام به صورت مجزا یك سیم مجزا كشیده و آنها را در سمت كنترلر به صورت متناظر به هم وصل كنید ( روش ستاره)‌ در هر دو حالت اطمینان یابید كه تمام سیم‌های RX و TX كه همنام می‌باشند به هم وصل شده‌اند.

شكل فوق اتصال دوربین‌ها را به صورت سری نشان می‌دهد

تعیین یك دوربین به عنوان انتهای خط
 

در صورتی كه كابل داده‌ برای كنترل چندین دوربین به صورت باس استفاده می‌شود آخرین دوربین به عنوان انتهای خط باید تعریف شود برای تنظیم یك دوربین به عنوان آخرین دوربین از یك دیپ سوییچ دو كاناله استفاده می‌شود. نوع تنظیمات وابسته به نوع ارتباط مطابق جدول زیر به عنوان نمونه می‌باشد.

تعریف دوربین انتهایی به عنوان آخر خط باعث كاهش انعكاس سیگنال از ته خط و كاهش مشكلات مربوط به كنترل دوربین خصوصاً در فواصل بلند می‌شود.
 

د- تعیین آدرس دوربین
 

روی دوربین یك دیپ سوییچ هشت كاناله (هشت كلید كوچك كنار هم) برای تعیین آدرس دوربین در نظر گرفته شده است برای پیدا كردن محل آن به راهنمای مربوطه مراجعه نمایید. از آنجا كه تمام دوربین‌ها از طریق یك پورت كنترلر كنترل می‌شوند هر دوربین باید آدرس منحصر به فردی داشته باشد كه می‌تواند عددی بین 0 تا 255 باشد.

 

آدرس دوربین به صورت باینری (ارقام صفر و یك) تنظیم می‌شود به ازای هر رقم یك دیپ سوییچ وجود دارد كه می‌تواند روی 1 یا 0 تنظیم شود به فرض اگر می‌خواهید آدرس دوربین عدد 4 باشد چهار در مبنای دو می‌شود صد زیرا 4=20*0+21*22*1 لذا دیپ سوییچ اول و دوم را روی صفر و دیپ سوییچ سوم را روی یك قرار دهید.
 

شكل دیپ سوییچ‌ها

جدول زیر شما را در تنظیم صحیح آدرس دوربین كمك می‌كند.

توجه: در صورتی كه دو دوربین دارای آدرس یكسانی ‌باشند، كنترل تمام دوربین‌ها مختل می‌شود. گرچه شما می‌توانید تا 128 دوربین را به هم وصل كنید اما بهترین شرایط ارتباطی زمانی فراهم می‌شود كه كمتر از 32 دوربین را روی یك پورت كنترل نمایید.

 

تنظیم سرعت ارتباط

 

كنترلر و دوربین‌ها باید بر روی یك سرعت جهت انتقال داده تنظیم شده باشند این سرعت می‌تواند حداقل 4800bps و حداكثر 38400bps باشد جهت تنظیم سرعت روی دوربین از دو دیپ سوییچ استفاده می‌شود جدول زیر وضعیت دیپ سوییچ‌ها را برای یك دوربین سامسونگ نشان می‌دهد.

هر قدر سرعت ارتباط بالاتر رود احتمال از دست رفتن داده‌ها در محیط‌های نویزی بیشتر می‌شود. معمولاً سرعت ارتباط را روی 9600bps تنظیم می‌كنند. برای تنظیم سرعت انتقال داده‌ها توسط كنترلر به راهنمای آن مراجعه نمایید.
 

3-3 ورودی‌های آلارم

 

دوربین Dome متحرك معمولاً دارای 4 ورودی آلارم می‌باشد این ورودی‌ها مستقیماً به صورت سوییچ‌هایی می‌توانند باشند كه در صورت بسته شدن آن ورودی آلارم فعال می‌شود. با فعال شدن آلارم دوربین می‌تواند به موقعیت‌هایی كه از پیش تنظیم شده برود مثلاً اگر ورودی آلارم یك، به یك كنتاكت مگنت بالای درب وصل شود و پریست شماره یك روی درب ورودی تنظیم شود هر بار كه درب باز شود دوربین به طور اتوماتیك سمت درب می‌رود و از آن تصویر می‌گیرد علاوه بر این می‌توان دوربین را طوری تنظیم كرد كه با فعال شدن آلارم دوربین به مدت سی ثانیه مسیرهایی كه قبلاً به صورت دستی برای آن تعریف شده را طی كند.

برای حفاظت بیشتر دوربین توصیه می‌شود كه از یك برد واسطه ورودی و خروجی برای آلارم‌ها استفاده كنید در این شرایط در صورت افتادن ولتاژهای بالا و یا نویز بر روی سیم نویز وارد دوربین نمی‌شود و مدارات داخلی آن را مختل نمی‌كند.

4-3 خروجی‌های آلارم

شما می‌توانید از خروجی‌های آلارم جهت فرمان روشن و خاموش كردن دستگاه‌های مختلف مثل پرژكتورهای اطراف دوربین استفاده نمایید. استفاده از این خروجی‌ها به صورت مستقیم امكان پذیر نمی‌باشد. استفاده از یك برد واسطه ورودی و خروجی باعث می‌شود كه مدارات داخی دوربین صدمه نبیند علاوه بر این امكان كنترل تجهیزات با ولتاژ بالا مثل برق شهر از طریق آن امكان‌پذیر می‌شود.

 

برد واسطه دستگاهی است كه دوربین را از ورودی و خروجی‌های آلارم ایزوله می‌كند به این ترتیب در صورت بروز اشكال در مدارات ورودی و خروجی برد واسطه آسیب می‌بیند و خود دوربین محفوظ می‌ماند.
 

4-كنترلر دوربین
 

برای كنترل دوربین شما می‌توانید از یك كی‌برد یا (صفحه) كلید استفاده نمایید. همچنین می‌توانید كنترل دوربین را از طریق پورت سریال دستگاه DVR و یا پورت سریال یك كامپیوتر و اجرای نرم‌افزار كنترلر دوربین روی آن انجام دهید. مهم‌ترین مسئله برای استفاده از كنترلر آن است كه پرتوكل ارتباطی دوربین را پشتیبانی كند.برای بررسی این مسئله به راهنمای نرم‌افزار روی كامپیوتر و یا راهنمای كنترلر مراجعه نمایید.

5- تنظیم دوربین

بعد از نصب مكانیكی دوربین و برقراری ارتباط با آن شما می‌توانید تنظیمات دیگری را با دسترسی به منوی داخلی دوربین داشته باشید البته برای ورود به این منو فقط می‌توانید از صفحه كلید استفاده كنید. تنظیمات زیر از طریق منوی داخلی دوربین قابل انجام است. كه در شماره‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

انتخاب نام برای هر دوربین و نمایش آن روی تصویر در موقعیت دلخواه

تنظیم نوع سنكرون شدن تصویر (داخلی یا خارجی)

تنظیم سرعت زوم

فعال كردن آشكارساز حركت و محدوده آن

تنظیم IRIS

سرعت شاتر

فعال كردن AGS

فعال كردن White balance

فعال كردن PIP، آینه

فعال كردن فوكاس اتوماتیك

فعال كردن زوم دیجیتال و تنظیم آن

تنظیم موقعیت‌های پیش فرض Preset

تعیین نام برای موقعیت‌های پیش فرض

فعال كردن وضعیت SCAN

تنظیم زمان جابجا شدن یعنی موقعیت‌های پیش فرض


 

فعال كردن Auto pan


 

تنظیم آلارم‌ها و اولویت آنها

توضیحاتی مختصر:

         

دوربین مداربستهPTZ (اسپیددام)

 

دوربین های مداربسته(   PTZ(pan–tilt–zoom قابلیت کنترل به صورت مستقیم و زوم را دارا می باشند. دستگاه به کنترل به صورت مجزا از سیستم دوربین می باشد و توسط دستگاه کنترلر حرکت و زوم دوربین صورت می پذیرد. این دروبین های مداربسته در واقع می تواند مسیر حرکت افراد مشکوک و یا وسایل نقلیه را توسط دستوراتی که از دستگاه های فرمان دریافت می کند تعقیب و تحلیل کند.


نصب دوربین مداربسته PTZ 
 

با نصب دوربینهای مداربسته PTZ قابلیت حرکت افقی ، عمودی و همچنین زوم اپتیک و دیجیتال بصورت کنترل دستی و اتوماتیک را خواهید داشت. این دوربین ها قابلیت حرکت به چپ و راست و تنظیم فاصله عدسی را دارند. در حالت کنترل دستی، یک دوربین مداربسته PTZ می تواند به عنوان مثال با نصب دروبین مداربسته PTZ در یک محیط فروشگاهی برای تعقیب یک فرد بهر گرفته می شود .این دوربینها جهت دید مشخص دارند و فاقد امکان حرکت ۳۶۰ درجه کامل هستند و برای حرکت اتوماتیک دائمی ساخته نشده اند. زوم اپتیک این دوربینها معمولا بین ۱۸ تا ۲۶ برابر است.

 

در صورتی که در مکان مورد نظر نصب خود نیاز به حرکت ، کنترل و تمرکز بر مکان های خاصی را دارید، این دورین ها  از راه دور با استفاده از یک صفحه کلید، یا نرم افزار کنترل می شوند. از دیگر راههای هدایت کردن و کنترل آنها از طریق سیستم امنیتی DVR با استفاده از ماوس و یا با استفاده از یک ریموت کنترل مادون قرمز می باشد. به طور کلی دوربین مداربسته  PTZ جهت نصب در یک مساحت وسیع به کار می رود که در عین حال قادر است بر روی نقاط مشخصی از ناحیه در معرض دید دوربین زوم کند و یا به سمت و سوی خاصی از آن ناحیه مطابق با تنظیمات شما بچرخد. بدین ترتیب وقتی شخصی در داخل حوزه ردیابی دوربین وارد شود، دوربین به طور اتوماتیک به طرف آن شخص می چرخد تا روبروی آن نقطه قرار بگیرد. در همین راستا دوربین های مداربسته  PTZ می توانند طوری طراحی شوند که هر حرکت ، صدا یا تغییر در میزان حرارت، دوربین را به فعالیت وادارد و باعث متمرکز شدن دوربین به آن نقطه خاص شود و یا به طور کلی موجب ردیابی کردن هر گونه تغییر مشکوکی در حوزه میدان دید دوربین گردد.
 

مکان های مناسب نصب دوربین مداربستهPTZ

 
این دوربین ها برای نصب در پارکینگ ماشین ها، دیوارها و ورودی ساختمان های امنیتی ، مناطق خاص آزمایشگاهی، کارگاه ها ، کارخانه ها و خطوط تولید استفاده می گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید